Cholesterol

Vysvětlení pojmů

  • High-density lipoprotein (HDL), často označovaný jako dobrý cholesterol, je cholesterol, který je odváděn z cév a snižuje riziko vzniku srdečně cévních nemocí.
  • Low-density lipoprotein (LDL), nazývaný zlý cholesterol, je podle tradiční medicíny cholesterol, který se usazuje a ucpává cévy (je příčinou aterosklerózy). V případě ucpání koronární arterie vede k srdečnímu infarktu. LDL částice se vyskytují v různých velikostech a zdá se, že větší z nich nejsou problémem. Pouze takzvané menší LDL částice o vyšší densitě snadno procházejí cévami a usazují se v jejich stěnách a v případě zoxidování zánětlivě poškozují cévy.
  • Triglyceridy jsou tuky, jejichž zvýšená hladina je spojována s výskytem srdečně cévních onemocnění a diabetu. Množství triglyceridů se zvyšuje následkem zvýšeného příjmu cukrů a bílé mouky, fyzickou nečinností, kouřením, nadměrným příjmem alkoholu a nadváhou.
  • Hladina samotného cholesterolu není nejlepším ukazatelem rizika srdečně cévních onemocnění a dokonce ani hodnoty LDL a HDL nejsou příliš vypovídající. Mnohem užitečnější je sledovat:
  • Lipoprotein (a) nebo Lp(a), který je složen z LDL cholesterolu a bílkoviny. Zvýšená hladina Lp(a) je významným rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění, a proto mnohem důležitější při vyhodnocování rizika vzniku nemoci.
  • C-reactive protein (CRP) je základním ukazatelem zánětu cévních stěn. Hodnoty CRP pod 1 mg v litru krve znamenají nízké riziko. Mezi jedním až třemi mg jde o středně vysoké riziko, hodnoty CRP nad 3 mg znamenají vysoké riziko vzniku srdečně cévních onemocnění.
  • Poměr HDL/Cholesterol, který zjistíme vydělením HDL hodnoty hodnotou cholesterolu. Ideální je hodnota nad 24%.
  • Poměr TG/HDL, který zjistíme vydělením hodnoty triglyceridů hodnotou HDL. Výsledné procento má být pod hodnotou 2.

Přečtěte si knihu Velmi osobní kniha o zdraví od Margit Slimákové, která je v naší nabídce.

 
 

 

  •  
 

Běhejte – snížíte si cholesterol

Kardiochirurgie  17.12.2009 

Patříte mezi vyznavače utužování zdraví pomocí fitness aktivit? Pak si nejen zvyšujete kondici, ale chráníte i své srdce. Nový výzkum totiž ukazuje, že muži tímto způsobem mohou snížit svoje šance na smrt z nemocného srdce na polovinu.

 
 
  Patříte mezi vyznavače utužování zdraví pomocí fitness aktivit? Pak si nejen zvyšujete kondici, ale chráníte i své srdce.

Nový výzkum totiž ukazuje, že muži tímto způsobem mohou snížit svoje šance na smrt z nemocného srdce na polovinu. A přitom to zabere stejně času jako zhlédnutí celovečerního filmu.

#IMG#

„Stačí taková forma sportu, které se člověk dokáže věnovat 130 minut týdně. Takto lze riziko smrti z onemocnění srdce snížit o polovinu. Platí to dokonce i u mužů s vysokým cholesterolem.“ Alespoň to tvrdí autor výzkumu Peter Katzmarzyk, Ph.D., z Americké společnosti pro srdce. Jeho poznatky dokládá obsáhlý výzkum, který zahrnoval skoro dvacet tisíc dobrovolníků mužského pohlaví po dobu více než patnáct let. Byli mezi nimi jedinci jak s nízkou, tak s vysokou hladinou „špatného“ LDL cholesterolu, kteří potřebovali změnu životního stylu nebo léky.

Tito muži docházeli na kliniku v Dallasu, kde vyplnili dotazník o svém zdravotním stavu, byli vyšetřeni a absolvovali test fyzické kondice. Za deset let zemřelo na nemocné srdce 179 z nich. Podle očekávání pacienti s vysokým LDL cholesterolem umírali daleko více. Ale zapojení sportu s konečnými výsledky trochu zamíchalo.

Běhání je důležitější než dieta

Muži, kteří byli fyzicky zdatní, měli poloviční šanci na úmrtí než lenoši s podobnými hladinami cholesterolu. A jak moc se sportu museli věnovat? Výzkum ukázal, že opravdu stačí 30 minut 4–5× týdně například běhat. Trénink se ukázal být důležitý pro všechny muže nezávisle na jejich hladinách cholesterolu. Proto je fyzická aktivita všemožně doporučována jako základ zdravého životního stylu.

Pravěký fitness

Naše tělo a jeho metabolismus je stavěno pro neustálé běhání za kořistí nebo útěk před silnějšími v kombinaci s občasným hladověním. Na neustálé sezení v práci, doma a autě a trvalý přísun tučného jídla naopak připraveno není vůbec. A proto je třeba provozovat tělesnou aktivitu střední intenzity o délce 30 minut alespoň pětkrát týdně nebo dvacetiminutové usilovné cvičení třikrát týdně. Jedině tak udržíme naše tělo a srdce v optimální kondici. (zep)

Zdroj: Fitness Helps Even 'High Cholesterol' Hearts http://www.medscape.com/viewarticle/511798

Související
Cholesterol Špatný cholesterol Infarkt Prevence srdečních onemocnění Ldl cholesterol hodnoty
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one